آلومینیومفلز

قیمت آلومینیوم خالص در بازار | کاربردهای آلومینیوم خالص | felezkaran.com

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران متفاوت از آلومینیوم آلیاژی است. ازآنجایی‌که هزینه تولید آلومینیوم خالص و مراحل تولید آن ارزان‌تر و ساده‌تر از آلومینیوم آلیاژی است؛ میزان قیمت آلومینیوم خالص نیز کمتر از نمونه‌های آلیاژی می‌باشد. آلومینیوم فلزی منعطف، شکل‌پذیر و سبک است. این فلز از فراوان‌ترین فلزات روی زمین می‌باشد. پس از آهن و فولاد آلومینیوم دومین جایگاه را در صنایع دارد. برای ساخت قطعات آلومینیومی صنایع باید آلومینیوم خالص تبدیل به آلومینیوم آلیاژی شود و مورداستفاده قرار گیرد.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران

آلومینیوم خالص چگونه به دست می‌آید؟

قبل از هر چیز لازم است به این سؤال پاسخ داده شود که آلومینیوم خالص چگونه به دست می‌آید؟ مرحله تولید آلومینیوم خالص در چهار مرحله طی می‌شود. این مراحل به ترتیب عبارت‌اند از: استخراج سنگ معدنی بوکسیت، پالایش کردن، خالص‌سازی و اضافه کردن کریولیت.

هر یک از این مراحل به ترتیب توضیح داده خواهد شد. آلومینیوم از طریق پوسته زمین و معادن استخراج می‌شود. درواقع این ماده در سنگی به نام بوکسیت موجود است. بوکسیت نیز از هوازدگی سنگ‌هایی مثل گرانیت و بازالت ایجاد می‌گردد. این دو سنگ مقدار زیادی از آلومینیوم را در خود جای می‌دهند.

در مرحله دوم و پس از استخراج سنگ بوکسیت این سنگ به پالایشگاه برده می‌شود. تا آلومینا تولید شود که همان اکسید آلومینیوم است و شکل آن نیز مایع می‌باشد.

مرحله سوم مرحله خالص‌سازی آلومینیوم مایع نام دارد. در این مرحله پودر بوکسیت را مخلوط با محلولی به نام سود سوز آور می‌کنند. در این مرحله محلول از خود واکنش نشان می‌دهد و ناخالصی‌ها و عناصر دیگر ته‌نشین شده و آلومینیوم بر سطح محلول باقی می‌ماند. این پودر مرطوب در کوره قرار می‌دهند تا خشک شود و ماده اولیه فلز آلومینیوم می‌گردد.

در مرحله آخر کریولیت به پودر آلومینیوم اضافه می‌گردد تا دمای ذوب آلومینیوم را پایین آورد. تولید آلومینیوم با آلومینیوم بازیافتی نیز صورت می‌گیرد که هزینه تولیدی آن و قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران با ضایعات به‌دست‌آمده پایین‌تر خواهد بود.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران | نحوه تولید آلومینیوم خالص

کاربردهای آلومینیوم خالص

کشورهای مختلفی درزمینهٔ ساخت و تولید آلومینیوم خالص و آلیاژی فعالیت دارند. بیشتر کشورهای اروپایی تولیدکننده این محصول هستند. استرالیا، کانادا، آمریکا، چین، روسیه و ایران را می‌توان از تولیدکنندگان این محصول دانست. البته تنها کشورهای ذکرشده تولید آلومینیوم را انجام نمی‌دهند و در نقاط مختلفی از زمین این محصول استخراج و تولید می‌شود.

کاربردهای آلومینیوم خالص کمتر از آلومینیوم آلیاژی است. آلومینیوم خالص برای تولید برخی از قطعات اولیه استفاده می‌شود. آلومینیوم مورداستفاده در صنایع مختلف حتماً باید از نوع آلیاژی باشد؛ بنابراین فلز آلومینیومی که در ساخت قطعات مختلف استفاده‌شده است از نوع آلیاژی است.

آلومینیوم خالص نرم‌تر و منعطف‌تر از آلومینیوم آلیاژی بوده و شکل‌پذیری آن آسان‌تر است؛ اما استحکام و مقاومت آن کمتر می‌باشد. قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران می‌تواند با توجه به نوع قطعه ساخته‌شده متفاوت باشد. بیشترین محصولی که از آلومینیوم خالص تولید می‌شود؛ شمش آلومینیومی است.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران | کاربردهای آلومینیوم خالص

آلیاژ آلومینیومی چیست؟

شمش آلومینیومی علاوه بر اینکه از آلومینیوم خالص تولید می‌شود؛ می‌تواند از آلومینیوم آلیاژی نیز تولید شود. سؤالی که ممکن است پیش آید این است که آلیاژ آلومینیومی چیست؟ آلیاژ آلومینیومی ترکیب آلومینیوم با عناصر و فلزات دیگر همچون سرب، قلع، مس، روی، منیزیم، سیلیسیم و… می‌باشد.

آلیاژهای آلومینیومی به دو گروه تقسیم می‌شوند. دسته اول آلیاژهای ریختگی هستند که مناسب تولید محصولات زاویه‌دار می‌باشند. این نوع آلیاژ از ۱۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تقسیم می‌شود. در هر زیرگروه چندین زیرمجموعه با خصوصیات متفاوت قرار می‌گیرد.

دسته دوم آلیاژهای کارپذیر و یا کارشده هستند. آلیاژهای کارپذیر نیز از ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تقسیم می‌شوند. زیرگروه‌های این نوع آلیاژ نیز متنوع بوده و از خصوصیات مختلفی نیز برخوردارند. جهت تولید بیشتر قطعات و مقاطع آلومینیومی از آلیاژهای کارپذیر استفاده می‌شود.

به عبارتی تمامی پروفیل‌ها، ورقه‌ها، میلگردها، لوله‌ها و… از آلیاژهای کارپذیر تولید می‌شوند و نوع آلیاژ می‌تواند متفاوت باشد. قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران مناسب‌تر از آلیاژهای کارشده است؛ اما برای ساخت محصول نهایی حتماً باید آلومینیوم خالص نیز تبدیل به آلیاژ آلومینیومی شود.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران | آلیاژهای آلومینیومی

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران بستگی به عوامل و فاکتورهای مختلف دارد. مثلاً نوع کمپانی تولیدکننده یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت آلومینیوم محسوب می‌شود. قیمت آلومینیوم کشورهای اروپایی مانند آمریکا، کانادا و روسیه بیشتر از کشورهای آسیایی است. علت این امر بالا بودن هزینه تولید در این کشورها و پرداخت هزینه‌های گمرکی و واردات می‌باشد.

آلومینیوم چینی نیز قیمتی بیشتر از آلومینیوم تولید داخل کشور را دارد. محصولات ایرانی نیز دارای برندهای مختلفی هستند که می‌توان در این برندها نیز اختلاف قیمت را مشاهده کرد. در حالت کلی خرید محصولات داخلی به‌صرفه‌تر خواهد بود.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران

فروشنده شمش آلومینیومی خالص

فرتاک یکی از تولیدکنندگان و فروشنده شمش آلومینیومی خالص محسوب می‌شود. [box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]محصولات فرتاک بسیار متنوع بوده و علاوه بر شمش می‌توان ورقه، لوله، پروفیل، میلگرد و سایر مقاطع فلزی را نیز از فرتاک خریداری کرد.[/box]جهت دسترسی سریع و آسان مشتریان امکان خرید اینترنتی با مناسب‌ترین قیمت و مشاوره رایگان نیز فراهم‌شده است.

قیمت آلومینیوم خالص در بازار ایران | فروشنده شمش آلومینیومی خالص

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا